SEO

Web Sitenizin İdeal Hızı Ne Olmalı? Hızın Önemi Nedir?

Merhaba arkadaşlar,

Web sitesi yaptıracak veya sitemi nasıl geliştirebilirim düşüncesi ile yola çıkacak olan kişiler için bu yazım; seo düzeninde bir ipucu olacaktır.

Site hızında bahsedeceğim şey size sadece seo olarak değil, kullanıcı deneyimi olarak da çok faydalıdır.

Günümüzde mobil girişleri her geçen gün artmaktadır. Zamanında %40’lardayken, birden %50’lere ve şimdide %65’lere (sektöre göre değişmekte) çıkmakta ve grafik bu şekilde ilerlemektedir. Bu durumda doğal olarak kullanıcı deneyimi devreye giriyor; kullanıcı deneyimi ayrı bir konu altında başka bir zaman anlatacağım.

Her şeyden önce kendinizi firma sahibi veya web sitesi sahibi olarak değil, müşteri olarak düşünün. Siteye daha doğrusu ziyaret edeceğiniz sayfaya girdiniz. (Her ziyaretçi ana sayfaya girecek diye bir şey yok, alt sayfalara da giriş yapabilir.) Sayfanızda kaliteli olsun diye 10000px, 2500px ya da 1000px fotoğraf veya baskı kalitesinde fotoğraf var olduğunu düşünelim, her resim 1mb boyutunda ve o boyutlarda sitenizde 3 tane fotoğraf var diyelim; sayfanız 3mb boyuta şimdiden ulaştı. Ayrıca tema css/js arka plandan gelen resimler (optimizasyonsuz) 2mb diyelim ve bununla beraber sayfa boyutu 5mb kapasiteye ulaştı. Şimdi mobilden giren ziyaretçinin internetini gereğinden fazla sömürmekle beraber sayfanız da yavaş açılacaktır. Sitenizin paylaşımlı hostingde barındığını düşünürsek; sanırım siteniz ortalama 8-12 saniye arasında açılacaktır. Örnek fazla abartılı oldu, biraz daha gerçekçi gidelim.

Resim, arka plan görselleri, js vs css sayfa boyutu; 2mb diyelim. Siteniz 5-6 saniyede açılıyorsa sıkıntı var demektir. Bahsettiğim kriterler optimize edilmiş olabilir, sayfa boyutu 1mb olabilir ve hatta kilobayta düşmüş olabilir. Yine de siteniz 5-6 saniyede açılıyorsa sıkıntı var demektir. Hostinginizde de problem olabilir, yazılımsal problemler de olabilir. Ben buraya kadar sitenizin altyapısıyla ilgili bahsettim.

Şimdi dikkat etmeniz gerekenleri bir liste yapalım;

 1. Yazılımınız sorunsuz çalışıyor mu(sayfa yüklenmesi çok fazla sorgu gerektiriyor mu)?
 2. Sayfa ön bellekleme kullanıyor musunuz?
 3. Temanızın görsel boyutları optimize edildi mi?
 4. Sayfa içerisinde kullandığınız görseller optimize edildi mi?
 5. Hostinginizin özellikleri(sunucu) ve yanıt süresi iyi mi?

Bu bahsettiklerimi dikkate alırsanız sayfanız daha hızlı açılacaktır. Sayfanız hızlı açıldığında da; kişi aradığı bilgiye, özellikle mobil kullanan ziyaretçi daha çabuk ulaşacaktır. Sayfanız daha hızlı açıldığında sitenizde sayfa içi gezinme artacaktır.

Web Sitesi İdeal Hız Oranları

 1. 0-1 Saniye -> Çok iyi
 2. 1-2 Saniye -> İyi
 3. 2-4 Saniye -> Normal
 4. 4-5 Saniye -> Fena değil
 5. 5-6 Saniye -> Kritik
 6. 7+ -> Kötü

En önemlisi sayfanız hızlı açıldığı için rakip sitelerin önüne geçeceksiniz ve sebebi de bahsettiğim gibi sayfanızın hızlı açılması olacaktır. Çok daha detaylıca bahsetmek isterdim fakat kafa karışıklığından öteye gidemeyeceğimi düşünüyorum o yüzden basit bir dille konudan bahsettim.

Tavsiyem sitenizin her zaman hızlı sonuç vermesi için; ne olması gerekiyorsa yapın derim.

 

Etiketler

Yunus Vural

11 yıllık tecrübem ile sizlere yazılım, seo, dijital pazarlama hakkında püf noktalar paylaşıyor olacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı