SEO

Web Siteniz İçin En İyi Anahtar Kelime Nasıl Bulunur

Anahtar kelimeler üzerine bilgi arayışı içerisindeyseniz eskiye nazaran bugünlerde bu durum üzerinde yoğunlaşmak oldukça zor. Çok değil aslında birkaç sene öncesine kadar webmasterlar Google aracılığıyla en başarılı anahtar kelimeleri bulmakta zorlanmamaktaydı. Fakat Google’ın webmasterlardan bu tip önemli öbekleri saklamasıyla birlikte içinden çıkılmaz zor bir durumunda geldiğini söylememde fayda var. Hele de online pazarlama işlemleri veya SEO gibi önemli kriterler üzerinde yeni biriyseniz sizin için oldukça zor bir durum olduğunu söyleyebilirim. Eskiden sitelerimize arama motorları sayesinde organik ziyaretçileri çekme durumumuz bulunuyordu. Fakat bu tür olumlu avantajların artık %90’ı neredeyse yok denilecek kadar az olmakta.

Fakat buna ek olarak arama motorlarının artık akıllı bir sistem dahilinde olmalarıyla birlikte “tam eşleşme” durumunu ortaya çıkararak aranan sonuçların kullanıcılar tarafından neyi aradıklarına dair tahminlerde bulunabiliyor. Tüm bu olumsuzluklara karşın online pazarlama işlemlerinde olan veya webmasterlar içinde önem taşıyan içeriği optimize etme yollarını sizler için derleyerek hazırladım.

ANAHTAR KELİMELER EN İYİ NASIL BULUNUR

Google Otomatik Tamamlama

Her ne kadar Google artık anahtar kelimeleri bizden saklıyor desek de, arama kutucuğuna yazılan kelimelerle daha öncesinden veya popüler olan başlıklara dair özelliğin bulunması işimizi bir hayli kolaylaştırıyor. Bu özellik hem webmasterlar için anahtar kelime üretme olarak, hem de arama yapan kişilerin daha belirgin ve net bilgilere ulaşabilmelerinde yardımcı olmak adına oldukça yararlı bir araç diyebilirim.

Google İlgili Aramalar Bölümü

Bu bölüm genellikle Google’da arama yaptıktan sonra en aşağıda çıkan özellik olmaktadır. Otomatik tamamlama ile aynı özelliği gösterse de farklı bir ilgili aramalar özeliğini sunarak hem arama yapan kişi için faydalı, hem de webmasterların en çok aranan benzer kelimeler ile ilgili anahtar kelimelerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcısı

Günümüz SEO ve birçok webmasterlar anahtar kelime aramaya ilk olarak Adwords anahtar kelime planlayıcısı sistemini kullanmaktadır. Bende zaman buldukça bu panelden araştırmalar yaparak popüler anahtar kelimeler üzerinde analizler yapmaktayım. Sizlerde dilerseniz bu panel üzerinden anahtar kelimelerin analizlerini yaparak size en uygun kelimeler ile ilgili öbekler bulabilirsiniz.

Google Arama Konsolu

Webmasterlar arasında profesyonel olan kişiler gerçek anlamda anahtar kelime bulmak için arama konsolunu kullanmaktadır. Bu araç sayesinde hem en çok aranan kelimeleri, hem de bu kelimelerin yer aldığı ve en fazla bulunan web sitelerini bulabilmektesiniz. Öte yandan bu araç sayesinde kendi web sitenizde son 3 aya ait en yüksek trafik alan aramaları ve içeriklerin tamamına da erişim yapmanızı sağlamaktadır.

Google Trends

Belirli bir anahtar kelimeyi bulmak adına en doğru varyasyona ulaşmak için Google Trends’i tercih etmenizi öneriyorum. Bu aracın en sevilen yanı ise ortalama kazancı belirli zamanlar içerisinde bir anahtar kelimenin ne kadar yaygın olduğunu göstermesidir. Öte yandan belirlenen anahtar kelimelere ait öbek ve bazı tahminlerde de bulunması aracın daha nitelikli bir program olmasını sağlıyor.

Google Analytics

Genellikle webmasterlar analytics üzerinden aranılan kelimelerin büyük bir kısmında “bulunamadı” yazısına tav olsalar da, “edinim bölümünde yer alan 3 aylık veriyi çekerek tüm önemli bilgilere sahip olabilirsiniz. Böylelikle belirli anahtar kelime ve varyasyon sunan öbeklere de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yunus Vural

11 yıllık tecrübem ile sizlere yazılım, seo, dijital pazarlama hakkında püf noktalar paylaşıyor olacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı