GenelSEO

Uygulamanız Gereken 18 Link Çözümü

2018’de uygulamaya değer 18 link çözümünü öğrendikten sonra link çalışmalarınızı çok daha sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz. 2017 senesinde yapılan çalışmaları geride bırakacak olursak, 2018’de daha fazlasına ihtiyacınız olacak. Pazarlama çalışmalarınıza güzel bir başlangıç yapmak istiyorsanız, kesinlikle aşağıda bulunan önerileri dikkate almanız gerekir.

1- Link verileri konusunda kendinizi eğitmelisiniz

Link verileri artık daha çok tartışılır bir hal aldı. Majestic’in Citation Flow ya da Moz’un Domain Authority verileri sıkça tartışılır oldu. Bu veriler, linklerin değerleri üstünden ölçüm yapar ve çok fazla kullanışlıdır. Bu önemli durum, onların rakamlardan daha çok anlam taşımalarını sağlar.

Moz’a girerek Domain Authority verisine göz atın. Bu bir sıralama olduğu gibi, web sitesinin sıralamadaki etkinliğini de gösterir. Uzmanların açısından Domain Authority daha kıymetlidir. Bu kadar kıymetli olmasına karşılık analiz yaptırdığınızda çok iyi sıralamaya sahip bazı web sitelerinin, düşük Domain Authority verisi içerdiğini görürsünüz.

Majestic’in Citation Flow verisi ise kişilerin dikkat ettiği araçlardan biridir. Bu veriler web sitesinin ne kadar yön verici olduğunun kanıtıdır. Hem Citation Flow hem de Domain Authority çok kullanışlı araçlardır. Bu hususta kendinizi eğitmeli, verileri değerlendirme ve inceleme konusunda bilgi sahibi olmalısınız.

2- Link reddetme işlemlerinde çok fazla aşırıya kaçmamalısınız

Elinizdeki linkler için devamlı olarak reddetme talebi göndermeyin. Ölçümleri iyileştirmek için devamlı olarak bunu yaptığınızda, sonuçları istemediğiniz şekilde olacaktır. Reddetme talebi göndermeden önce, her linki manuel olarak değerlendirmelisiniz. Size gelen bir link yeni açılan bir sayfadan olabilir. Ancak bu onun istenmeyen veya gereksiz link olduğu anlamı taşımaz. Elinizdeki 100 linkin, 20 tanesinin Domain Authority değeri 30’un altında ise bu sizin için büyük bir sorun olmaz.

4- 404 Sayfalarına dikkat etmelisiniz

Pek çok site 404 hatalarına sahip ama bunları fark etmediğiniz takdirde, çok daha büyük sorunlara dönüşebilir. 404 hataları, ziyaretçiler için kötü bir deneyim olabilir. Google tarafından site taraması yapılırken, bu web siteleri tarama hızının ve performansının düşmesine sebep olur. Google size Search Console üzerinden, web sitenizdeki 404 hatalarının ne olduğunu gösterecektir.

404 sayfaları ile nasıl başa çıkacağınız sizi ilgilendirse bile kesin olarak çözmeniz gereken bir durumdur. Web sitenizin link çalışmaları olağanüstü seviyelerde olabilir ancak çok sık bir şekilde 404 hatası alıyorsanız hiçbir anlamı kalmayacaktır.

4- Her şey için aynı e-posta şablonunu kullanmak

Müşterilerinize gönderdiğiniz e-postalara özen göstermelisiniz. Ekonomi müşterileri tarafınca tercih edilecek bir şablon, moda müşterilerinizin hoşuna gitmeyebilir. Sadece tek bir şablon kullanarak başarıya ulaşmak imkansızdır. Büyük siteniz için değişik şablon ve yerel blog adresiniz için de farklı bir şablon kullanmak başarılı olmanızı direkt etkileyecek etkenlerdendir. Yapmanız gereken tek şey şablonlarınızı düzenlemek ve onları müşterilerinize göre sınıflandırmaktır.

5- Şablonları kontrol etmelisiniz

Bir sektörde başarılı olan şablon, başka bir sektörde tutulmayabilir. Bu yüzden süratli bir şekilde kontrol edip, işinizi garanti altına alın. Bir e-posta şablonundan istediğiniz verimi alamıyorsanız onu değişmelisiniz.

Elinizdeki şablonlar ne kadar güzel gözükürse gözüksün değişik öbekleri, içerikleri ve harekete geçirici mesajları tekrar gözden geçirin. Bu kontrolleri yapmak keyif verici olabilir çünkü sahibi olduğunuz linklerin başarısını arttırmış olacaksınız.

6- Genel e-posta erişimlerini kontrol etmelisiniz

Müşterilerinize gönderdiğiniz e-postaları muhakkak kontrol etmeniz gerekir. E-postaların ulaşıp ulaşmadığını öğrenmeniz çok önemlidir. Bazı durumlarda gereken kontrolleri yaptıktan sonra bir problem olmadığını düşünebilir ve yaptığınız hatayı göremeyebilirsiniz. Ancak e-postayı gönderdiğiniz zaman bir hata varsa çok daha rahat görebilirsiniz. E-postalarınız muhteşem olmasa bile, kurumsal gözüktüğünden emin olun.

7- İnsanları kışkırtmamalısınız

Birine cevap vermeyi unutmuş olabilir ya da bir müşterinize e-posta ile ulaştıktan sonra tekrar ulaşmaya çalışabilirsiniz. Bu oldukça sıkıntılı bir durumdur çünkü aynı kişiye birden fazla e-posta göndermeniz size bir şey kazandırmaz. Aksine meşgul ettiğiniz için sizlere antipati besleyebilir.

8- Site yöneticilerine biraz daha sabır göstermelisiniz

Başarılı ve popüler bir siteyi idare etmek gördüğünüzden çok daha zordur. Onların hayatlarında ne gibi sorunlar olduğunu bilemeyiz. Link çalışmaları yapan bir kişinin, site yöneticisi ile iletişim halinde kalmasını isteyebilirsiniz. Fakat bu her zaman mümkün olmayabilir. Bir yerden link alabilmek için uğraşırken, site yöneticisine ulaşmış olabilir fakat cevap alamadığınız takdirde moralinizi bozmayın. Çünkü site yöneticisi yayınına devam ediyorsa, size müsait bir zamanda geri dönüş yapacaktır.

9- Link çalışmalarını yapanlara sabır göstermelisiniz

Link oluşturmak sanıldığı gibi kolay bir iş değildir. Bir e-postayı ilettikten sonra iletişimi 20 ek e-posta ile sürdürmüş olabilir ve belki de link alamamış olabilirsiniz. Ancak bu duruma karşı hazırlıklı olmalısınız. İyi bir site keşfetmeniz durumunda link almak için çok yoğun bir çaba gösterebileceğinizi unutmayın.

10- Site yöneticilerinin fikirlerinden feragat etmelerini istememelisiniz

Site yöneticisine bir miktar link isteği ile ulaşmış olabilirsiniz fakat alternatif durumları da her zaman göz önünde bulundurun. Site yöneticisine link talebi için ulaşmış ama site yöneticisi sizin isteğinize göre vermeyi kabul etmemiş olabilir. Bunun temel nedeni; linki veriş şekillerinin kendi sitesine daha fazla yarar sağlayacağını düşünmesidir. Bu tarz tekliflere kapalı olmamalı ve genel olarak site yöneticilerinin düşünceleri hakkında pazarlık yapmayın.

11- Çapa metinleriyle uğraşmayı bırakmalısınız

Çapa metni çok önemlidir ancak buna fazla kafa yormakta sakıncalıdır. Birçok kişi link alırken, istediği çapa metinlerinde link almayı başaramaz. Fakat bu durum çok nadir gerçekleşir. Site yöneticisi çapa metni kullanmayı kabul etmez ise buna saygı duymalı ve ısrar etmemelisiniz. Kendi hedef kitlesini bilen kişinin o olduğunu unutmayın.

12- Sürekli rakamlarla uğraşıp değişiklik yapmaya çalışmamalısınız

Bir çapa metni için birkaç link oluşturabilir, sonrasında ise kişilerin size link vermesinden hoşlanmadığınız için çapa metnini değiştirmeyi deneyin. Bununla beraber alt sayfalarınıza 10 link geliyorsa, daha farklı alt sayfalardan dikkat çekme için link adreslerini değiştirmeye çalışın. Her ne kadar link çeşitliliği faydalı bir şey olsa da devamlı olarak değişime odaklanmak sıkıntı yaratabilir. Çünkü bu gereksiz değişimler, boş yere zamanınızı harcayabilir.

13- Rakiplerin işine yarayan sizin de işinize yarayacaktır

Rakibiniz çok başarılı bir blog sayfasına sahip olabilir. Çok küçük bir alan olabileceği gibi çok büyük bir alanda da olabilir. Aynı şeyleri yapmayacağınızı düşünüyorsanız bunu gözden geçirin. Onun 100, sizin 85 linke sahip olmanız, rakibinizin sıralamada üst sırada yer almasının sadece link ile alakalı olmadığını bilin.

14- Google’ın yönergelerini okumalısınız

Kulaktan dolma bilgilere değil, Google’ın aktardıklarını uygulamalısınız. Bir kişi size markalı çapa metinlerinin ceza nedeni olduğunu söyleyebilir ama Google’ın yönergelerinde böyle bir şey yoktur. Bu sebeple Google’ın yönergelerini ve mümkünse güncellemelerini okuyup takip etmelisiniz.

15- Sürekli arama sonuçlarındaki ilk 10 sıraya bakmamalısınız

Sitenize ait sayfalar, arama sonuçlarında bazen 3. bazen 8. bazen de 2. sayfada çıkabilir. Eğer bu tür bir değişkenlik varsa, arama motorlarına bir süre bakmamanızı tavsiye ederiz.

16- Google Analytics ve Search Console verilerine odaklanmalısınız

Google Analytics ve Search Console mülkleri çok önemlidir. Google size ücretsiz bir şekilde bir şey sunuyorsa bunu avantajlı bir şekilde kullanın. Bu iki aracı birbiri ile entegre bir şekilde kullanmaya çalışın. Böylece web sitenize ait sorunları çok daha rahat tespit eder ve gerekli gördüğünüz önlemleri alırsınız.

17- Diğer trafik kaynaklarını ihmal etmemelisiniz

Bazı siteler Bing arama motorunda aratıldığı zaman çok daha iyi performans gösterir. Sitenizin ana trafik kaynaklarından biri burası ise bu trafik kaynağı ile de ilgilenmeniz gerekir. Bazı siteler Facebook gibi platformlardan çok yüksek bir şekilde trafik alabilir. Google’da çok iyi bir sırada olsanız bile, ilave trafik kaynaklarınızı mutlaka kontrol edip gereken ilgiyi gösterin.

18-  Temel SEO uygulamalarını es geçmemelisiniz

Linkler çok önemi büyüktür ve çalışmalarınızı renklendirebilir. Fakat bu her zaman işe yarayacak anlamına gelmez. Büyük bir link oluşturma programı tasarlasanız bile temel SEO uygulamaları olmadan başarılı olamazsınız. Bunu da göz önünde bulundurup, temel SEO uygulamalarını vakit kaybetmeden gerçekleştirmelisiniz.

Yunus Vural

11 yıllık tecrübem ile sizlere yazılım, seo, dijital pazarlama hakkında püf noktalar paylaşıyor olacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı