Genel

Mobil Uygulama Nedir?

Gelişen teknoloji sayesinde hemen hemen her bireyin sahip olduğu akıllı cihazlarda, özel olarak kodlanmış yazılımlar bulunmaktadır. Tasarlanmış çeşitli hizmetler içeren bu yazılımlara mobil uygulama denilmektedir. Mobil uygulama; büyümek, bilinilirliğini arttırmak, daha fazla kitleye hitap etmek kısacası verdiği hizmette kar elde etmek isteyen herkesin sahip olması gereken bir teknolojidir.

Mobil Uygulama Ne İşe Yarar?

Akıllı telefon ya da tabletlerde bulunan mobil uygulamalar hayatımızı kolaylaştırmada büyük ölçüde rol oynamaktadır. Kısa yoldan ve hızlıca erişilebilir olması, vakit kaybını ortadan kaldırarak yapacağımız işlemleri hızlandırmaktadır. Tüm akıllı cihaz kullanıcılarına hitap ederek hazırlanan mobil uygulamalar, basit bir sistemle anlaşılır şekilde aradığımız hizmeti önümüze sunmaktadır. Sosyal medya takibi yapmak, gündem hakkında bilgi almak, satın almak istediğimiz ürün ya da hizmete ulaşmak veya gündelik yaşantımızı kolaylaştıracak bilgilere erişmek mobil uygulamalar sayesinde neredeyse her an mümkün olmaktadır.

Mobil Uygulama ile Neler Yapılabilir?

Gündelik hayatımızda rutin olarak yaptığımız işler mobil uygulamalar vasıtasıyla hızlıca gerçekleştirilebilmektedir. Herhangi bir ürün ya da hizmet sunan firmalar ise sahip olduğu mobil uygulama sayesinde müşterilerine her an ulaşabilmekte, müşteri ile arasında işlevsel bir iletişim sağlayabilmektedir. Firmaların kendi müşterisine ulaşabildiği gibi hedef kitlesi dışındaki potansiyel müşterilerine ulaşması da mümkün olmaktadır. Yani daha geniş bir kitleye hitap ederek, sunduğu hizmet veya içeriği mobil uygulamasını indiren herkese duyurmaktadır. Bu sayede firmalar reklam gelirine sahip olabilmekte ve mobil uygulama üzerinden kar elde edebilmektedir.  Ayrıca mobil uygulama yalnızca müşteriyle firma arasındaki bağı değil firma sahibi ile personeller arasında pratikliği de oluşturmaktadır.

İşletim Sistemine Göre Mobil Uygulama

Mobil uygulama oluşturmak için kodlama ve tasarım yapılırken hangi cihaz için olduğu dikkate alınmaktadır. IOS ve Android tabanlı akıllı cihazlar birbirinden farklı yazılımlar içeren mobil uygulamalara sahiptir. Farklı yazılımlarla oluşturulan mobil uygulamalar, kurumsallık belirtisi olarak veya reklam geliri elde etmek amacıyla hazırlanabilmektedir. Mobil uygulama içerisinde sunulacak olan hizmet veya içeriğin daha fazla kitleye ulaşılması isteniyorsa hem IOS hem de Android tabanlı uygulama geliştirilmesi gerekmektedir.

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

Her iki işletim sistemi için de ayrı ayrı program ve kodlama bilgisine sahip olmak gerekmektedir. Günümüzde, Native Mobil Programlama ve Hybrit Mobil Programlama ile mobil uygulamalar geliştirilebilmektedir. Mobil uygulamanın hangi alt yapıda hizmet vereceğine göre o alt yapının dili kullanılmaktadır. HTML5 ve CSS3 ile hazırlanmakta, çeşitli javaScript kodlarıyla yazılarak programlanmaktadır. Ayrıca mobil uygulamaların içeriğinde sürekli güncellemeler yaparak hata oluşumunu en aza indirgemek gerekmektedir.

Mobil uygulama kodlama ve tasarlama konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz veya vakit kaybetmeden profesyonel bir destek almak isterseniz eğer firmamızla iletişime geçebilirsiniz. Alanında uzman kadromuz ve profesyonel çalışma anlayışımızla mobil uygulama hizmeti vermekteyiz.

Mobil uygulama yaptırmak istiyorsanız : https://www.websight.com.tr/izmir-mobil-uygulama/

Yunus Vural

11 yıllık tecrübem ile sizlere yazılım, seo, dijital pazarlama hakkında püf noktalar paylaşıyor olacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı