SEO

Sandbox’tan Çıkmak İçin Neler Yapılır

Öncelikle şunu yaşayan birisi olarak söyleyebilirim ki sakın otomatik backlink almayın. Başınızı ağrıtacak ve arama motorları karşısında otoritenizi düşürecek bir yöntemdir.

Sandbox’a girmemiş olanlara hiç bu olayı yaşamadan bir kaç tavsiyem var. Öncelikle wordpress kullanın. Bu sistem birçok çeşit site için entegre edilebilirdir ve google çok sever. WordPress’in orjinal ping servis listesi sizin için yeterlidir. Başka servisleri de manuel olarak kullanabilirsiniz fakat sadece değişikliklerden sonra ping gönderim. Aksi taktirde botlar saldırı olarak algılar ve siteyi kara listeye alır.

Bunları uygulamayı unuttunuz ve bir hata yaparak siteniz sandbox’a düştü. Öncelikle tüm yazılarınızı silmeniz gerekmiyor. Bu sadece bir efsane yada büyük kayıplı kısa bir yöntem.
Biraz daha detaylı önermeler yapacak olursak;

Sitenizden dışarıya link çıkışı olmamalı. Yazılarınızda ki linkler bunlara dahil değildir. Tüm sayfalarda görünen (sidebar, footer ve header’da bulunan) dış linkler kaldırılmalıdır.
Sandbox süresinde rutin özgün içerik girilmeli ve bu normalden biraz daha fazla olmalıdır.
Büyük sitelerde özgün tanıtım yazıları yazılmalıdır (örn vikisözlük, …). Bu yazılarda dmoz kategorinizze, alexa sayfanıza, sitenizin facebook,twitter gibi sosyal ağ profillerine link verilmelidir.

Özellikle sitenize adsense reklamları almalısınız ve adwords ile kendi reklamınızı yapmalısınız. Google size bu şekilde daha çok otorite verecektir.
Site yöneticisi araçları, analistics vb.. uygulamalar ile sitenizi Google’a entegre etmelisiniz.
Tüm bunları yaptıktan sonra google’a bilgilendirme mesajı atarak düzeltmeler yaptığınızı ve sandbox’tan çıkmak istediğinizi söyleyin. Google bir hafta içinde sizi görürü ve durumunuzu değerlendirerek çıkıp, çıkmamanıza karar verir.
Bu durumlarda bir garanti yoktur. Fakat sandbox’ a girmiş içerikler ve site devamlılığı korunarak devam edilmelidir. google bu durumları ilerleyen zamanlarda görerek zaten sitenize tekrar hak ettiği sırayı verecektir.
Aşırı SEO’dan kaçınarak yeterli sayılarda ve güvenli stratejiler izleyin. Özgün olmaya çok dikkat edin. Link ve alıntı çöplüğü olmayın.

Yunus Vural

11 yıllık tecrübem ile sizlere yazılım, seo, dijital pazarlama hakkında püf noktalar paylaşıyor olacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı