Dijital Pazarlama

Growth Hacking Nedir?

Son dönemlerde girişimcilerin yakından ilgilendiği kavramlardan biri; growth hacking’dir. Girişimler artık pazarlama ile ilgili kişilerin yerine, joker pozisyonunda bulunacak growth hacker arayışına girmişlerdir. Peki growth hacking ne demektir? ve pazarlamacılar ile arasındaki fark nedir?

Growth hacking; kavramı ilk olarak 2010 yılında Sean Ellis tarafından ortaya atılmıştır. Sean Ellis’e göre growth hacking kavramının tek amacı; büyüme olan çalışmalardı.

Sean Ellis’in growth hacking hakkındaki sözü ise şu şekildedir; Bir girişimde tek hedefi büyüme olan kişiye growth hacker denir. Bu insanın yaptığı ve yapacağı tüm aksiyonlar sürdürülebilir ve hızlı büyümeyi ne derece destekleyeceği açısından yorumlanmalı ve incelenmelidir; başka bir amaç söz konusu olamaz.

Düşük bütçe ile büyük iş” her firmanın isteyip de bir türlü ulaşamadığı mottoyken, bunun için growth hacking yolu tercih edilmeye başlanmıştır. Günümüzde büyük çoğunluk radyo, televizyon ve gazete gibi mecralarda reklam vermek yerine, daha uygun bütçeli ve sürdürülebilir çalışmalar yapmak için yollar aramaktadır.!!!!Girişimlerin pazarlamaya harcayacak bütçeleri büyük firmalar ile kıyas edilemediğinden, onlar için büyümenin anahtarı bir anlamda growth hacking oluyor.

Startuplar Hokey Sopası Gibi Nasıl Büyür?
Startupların hokey sopası gibi büyümesi için öncelikle belirlenmiş hedeflere ve canını dişine takacak bir growth hacker’a; ve de ekibe ihtiyaç vardır. Growth hacking üzerine yapılan çalışmaların tümü kullanıcı sayısını arttırmak ile ilgili olup, aşağıda bunun nasıl gerçekleştiği hakkında fikir veren yolları paylaşacağım.

Growth hacker’ın en önemli özelliklerinden biri değişikliklere hızlı cevap vermesi ve proaktif olmasıdır. Bu sebepten uyku nedir bilmez, sürekli gelişmeleri takip eder ve araştırma yapar. Sitesiyle alakalı bir konuda haber çıktığında onun altına yorum yazar ya da o haberi hemen bloguna taşır. Online dünyada tanınan biri, sitesi ile ilgili olabilecek konu üzerine tweet attığında ona da tatlı bir dille sataşır. Her daim gözü açıktır.

Growth hacker tatmin olmaz. Sürekli en iyiyi bulmaya çalışır. Bu da sürekli A/B testi yapıp, optimize etmek demektir. Landing page (açılış) sayfası tasarımından butonun rengine, sosyal medya postunun atılacağı zamandan call to action metinlerine kadar değiştireceği çok yer vardır. Burada maksat, hangi değişikliklerin en iyi perform ettiğini bulmaktır. Bu sebepten analitik zekası ve verileri analiz etmesi çok önemlidir.

Growth hacker’ın inbound marketing’in tüm yollarını çok iyi bilmesi gerekir. Bu yollar arasından en iyi performans gösterene ağırlık verilmeli ve o yolun suyunu çıkarana kadar faydalanılmalıdır. Burada denenmiş ve işe yaradığı bilinen bir yoldan en üst seviyede performans almanın, hiç bilmeyen bir yolu orta seviyeye getirmeden daya faydalı olduğu anlayışının olduğunu söyleyebilirim. Inbound marketing’in bir diğer kritik yanı faydasının uzun süreli olmasıdır. Bu noktada SEO’nun önemini ayrıca belirtmek gerekir.

Growth hacker’ın online SaaS ve tüm araçlar ile arası çok iyi olmak zorundadır. Her bir model için bir çok tool kullanması gerekir; ve yeni çıkan toolları da sürekli takip etmelidir. Toollar startupların işini kolaylaştırır ve hızlı şekilde ilerlemelerini sağlar. Şunu özellikle belirtmeliyim ki en sevdiği tool’lardan biri Google Alerts olmalıdır.
İlgilendiği siteyi avcunun içi gibi bilmesi gerekir. Aklına bir yenilik ya da yaratıcı fikir geldiğinde de hızlı bir şekilde teste sokmalıdır. Bu test ne kadar hızlı sonuçlanırsa, o kadar çabuk katkı sağlayabilir.
Online’da yapılacak olan çalışmalar ile offlineda yapılacak olan etkinlikler mutlaka birleştirmeli ve belli bir zamana/haftaya sıkıştırmalıdır. Böylece yaratılacak olan etkiyle daha fazla kişiye ulaşma imkanı doğacaktır. Hashtag’ler burada kilit noktadır.

Geçmişten Günümüze Growth Hacking Örnekleri
İnternette growth hacking örnekleri diye araştırdığınızda karşınıza belli firmaların başarı hikayeleri çıkacaktır. Bu örnekler arasında:

Hotmail’in her hotmail hesabından mail atan kişin mailinin altına otomatik olarak “PS: I love you. Get your free email at Hotmail” yazması,
Airbnb’nin Craiglist’te boşluk görmesi ve Craiglist’e otomatik olarak ilan koyma fırsatı tanıması,
Reddit’in ve Yelp’in büyümek için ilk başta fake içerik üretmesi,
Twitter’a üye olunduktan sonra kullanıcıyı Twitter’ı tanıtıcı bir şekilde kullandırtmaya yönlendirip, en az 3 kişiyi takip etmesini önermesi yer almaktadır.

Growth hacker genelde pazarlama, yazılım ve analitik bilgisini bir arada kullanan kişi olarak tanımlansa da bu bir mecburiyet değildir. Yazılımdan anlayan kişi tek başına growth hacking’i yapamayabilir. Bir diğer yandan ise, pazarlamadan anlayan kişi ilgili inbound marketing toollarını kullanarak sitesinde büyüme sağlayabilir. Yazılım ve internet bazında nelerin mümkün olduğunu bilmesi gerekli olduğu kesin olup, bunları yapacağı araştırmalarla ve yardım alarak öğrenebilir. Açıkçası yazılım bilmememe rağmen projelerimde bir çok growth hack yaptığımı söyleyebilirim.

Growth hacking, günümüz konjektüründe startupların uygulaması gereken bir yol olarak gözükse de; tüm kurumsal firmalar, hatta sokağınızda bulunan bakkal bile bu modelleri halihazırda uyguluyor; ya da uygulamak zorunda kalacak. Yakın zamanda televizyon, gazete ve radyo gibi kanallara ilgi daha da azalacağından online dünyada mutlaka var olunmalı; bulunan yapı güçlendirilmelidir.

Son olarak uyanık, gözü açık, atak, araştırma yönü kuvvetli, sabırlı, gerillacı ve yaratıcı ruhlu kişilerin growth hacking pozisyonu için daha uygun olduğunu belirtip, Jonah Berger’in bir sözüyle yazımı sonlandırıyorum.

”Virality is not luck. It’s not magic. It’s not random. There’s a science behind why people talk and share. A recipe. A formula, even.”

Virallik ne şans, ne büyü, ne de rastlantıdır. İnsanların bir şey hakkında konuşması ve onu paylaşmasının altında bir bilim, hatta bir formül yatmaktadır.

Growth hacking hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Yunus Vural

11 yıllık tecrübem ile sizlere yazılım, seo, dijital pazarlama hakkında püf noktalar paylaşıyor olacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı